Piątek, 21 czerwca 2024

Jedyna droga wiedzie w górę! Żyj na wysokich obrotach w luksusowej łazience na poddaszu

2 czerwca 2022

Chcesz powiększyć swój dom i stworzyć więcej przestrzeni? Czasami jedyną drogą jest góra! W ramach obchodów święta Wielkiej Brytyjskiej Łazienki pokażemy Ci, jak stworzyć łazienkę na poddaszu, która spełni najwyższe standardy.

"Brak przestrzeni" jest jedną z najczęstszych przyczyn niezadowolenia z domów w Wielkiej Brytanii, a rozbudowa w górę jest często jedynym praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu z tarasem.

Przebudowa poddasza to idealne miejsce na nową łazienkę lub toaletę, ale wiele osób odrzuca ten pomysł z powodu obaw związanych ze złożonością takiego projektu.

W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić i jak pokonać niektóre z wyjątkowych wyzwań, jakie może nieść ze sobą łazienka na poddaszu.


Dlaczego warto wybrać łazienkę na poddaszu?

Wydatki związane z przeprowadzką, w połączeniu ze stopniowym zmniejszaniem się powierzchni domów, spowodowały wzrost zainteresowania rozbudową poddasza i łazienkami na poddaszu w całej Wielkiej Brytanii. W latach 2008-2017 liczba wniosków o pozwolenie na budowę wzrosła aż o 114%.

Według artykułu opublikowanego niedawno w Daily Telegraph, adaptacja poddasza może znacznie zwiększyć wartość domu. Na przykład, dodanie podwójnej sypialni z łazienką może podnieść cenę typowej nieruchomości z 3 sypialniami i 1 łazienką o około 20%.

Z ilością planowania, który idzie do konwersji strychu, projekt łazienki często może być afterthought. Może się to skończyć nudną i niezachęcającą przestrzenią, a nie taką, która wykorzystuje naturalne światło i strzelistą panoramę na swoją korzyść. Co zatem zrobić, aby stworzyć stylową łazienkę na poddaszu?


Pomysły na łazienkę na poddaszu

Podczas gdy Ty możesz rozbudowywać swój dom, aby stworzyć nową sypialnię z wąską łazienką, my postanowiliśmy wznieść się na wyżyny, tworząc dużą i luksusową łazienkę na poddaszu, wykorzystując całą dostępną przestrzeń.

W naszej łazience wykorzystaliśmy miejsce na dachu, aby wstawić duże okno. W tym przypadku prywatność zazwyczaj nie stanowi problemu, ale jeśli ktoś jest przeoczony, może potrzebować okien z szybami przeciwsłonecznymi. Aby jak najlepiej wykorzystać sztuczne światło, dodaliśmy również lustro na całej długości, pokrywające całą ścianę, co stworzyło iluzję przestrzeni.

Aby dodać odrobinę luksusu, umieściliśmy wolnostojącą wannę przy ścianie obok, pod pochyłym sufitem. W ten sposób doskonale wykorzystaliśmy przestrzeń, a dodatkowo w projekcie uwzględniliśmy nawet zamontowany na ścianie kran.

Nie wstawiliśmy żadnych mebli łazienkowych, ale zbudowaliśmy półwysoką ścianę podwieszaną, tworząc długi regał idealny na przybory toaletowe i akcesoria. Została ona pokryta płytkami w celu uzyskania jednolitego wyglądu.

Zaokrąglona kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi pozwoli efektywnie wykorzystać przestrzeń, choć równie dobrze sprawdzi się projekt kwadratowy lub prostokątny. Podtynkowy zawór zapewni większą swobodę ruchów, a jednocześnie elegancki, minimalistyczny wygląd.


Jak rozwiązać problemy w łazience na poddaszu

Pochyły sufit

W przypadku nachylonego sufitu musisz zachować szczególną ostrożność przy dokonywaniu pomiarów. Jeśli duża część przestrzeni na poddaszu ma tego typu sufit, wanna może być lepszym rozwiązaniem niż kabina prysznicowa. Jeśli jednak zależy Ci na kabinie prysznicowej, musisz upewnić się, że w pionie jest wystarczająco dużo miejsca na kabinę i brodzik. Aby zoptymalizować przestrzeń, warto zwrócić uwagę na kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi lub składanymi.

Zbiornik na wodę niżej niż głowica prysznica

Jeśli posiadasz grawitacyjny system centralnego ogrzewania, zbiornik zimnej wody może znajdować się na niższej wysokości niż niektóre z gniazdek w łazience na poddaszu. W takim przypadku woda nie może płynąć do góry, dlatego może być potrzebna pompa prysznicowa z głowicą ujemną. Dowiedz się więcej w naszym przewodniku po pompach prysznicowych.

Konieczna rozległa wymiana instalacji

Jeśli myśl o rozległych instalacjach hydraulicznych odrzuca Cię całkowicie od pomysłu łazienki na poddaszu, dlaczego nie rozważyć pompy z maceratorem? Na przykład, produkt taki jak Saniflo SaniPro Up posiada 4 wloty, dzięki czemu można podłączyć do niego całą łazienkę. Odpady są następnie rozdrabniane i odprowadzane przez małe rury do najbliższego przewodu odprowadzającego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku po produktach Saniflo.

Ogrzewanie łazienki na poddaszu

Aby uzyskać schludne, nierzucające się w oczy wykończenie, warto rozważyć ogrzewanie podłogowe lub dodać prosty podgrzewany wieszak na ręczniki. Dzięki ciepłu unoszącemu się z pomieszczeń znajdujących się poniżej, łazienka na poddaszu powinna być jednym z najcieplejszych i najprzytulniejszych miejsc w całym domu. W miesiącach letnich świetliki dachowe są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na ucieczkę ciepła.


Dalsze pomysły i porady dotyczące łazienki na poddaszu

  • Najlepsze zestawy łazienkowe do adaptacji poddasza
  • Jak w prosty sposób dodać łazienkę do nieruchomości dzięki Saniflo
  • Planowanie łazienki na poddaszu

Wielka Brytyjska Łazienka

Dowiedz się więcej o naszych obchodach Wielkiego Brytyjskiego Święta Łazienki i poznaj dalsze pomysły i inspiracje.