Piątek, 21 czerwca 2024

Intrygujące korzyści zdrowotne płynące z gorących pryszniców

16 lipca 2022

Podczas gdy wielu z nas nie ma nic lepszego niż miły, gorący prysznic, czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, aby rozważyć korzyści dla zdrowia?

Od wieków terapia wodna była stosowana w celu leczenia lub poprawy różnych dolegliwości. Znana jako hydroterapia, technika ta polega na wykorzystaniu różnych temperatur wody w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów. Z biegiem czasu badania wykazały wyjątkowe korzyści związane zarówno z ciepłą, jak i zimną hydroterapią w formie pryszniców.

Zbadaliśmy już korzyści zdrowotne zimnych pryszniców, więc nadszedł czas, aby podkręcić ciepło i dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść gorący prysznic. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej...


Korzyści płynące z gorącego prysznica

Gorące prysznice, czyli takie, w których temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza, są tym, do czego większość z nas jest przyzwyczajona. Wszyscy znamy ożywcze uczucie gorącego prysznica, który pomaga nam otrząsnąć się z porannej drzemki, ale czy istnieją jakieś rzeczywiste korzyści dla zdrowia?

Jak się okazuje, jest ich wiele. Spójrzmy poniżej...


Poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Gorące prysznice, lub ogólnie hydroterapia gorącą wodą, zostały wymienione w jednym z przeglądów, aby poprawić przepływ krwi u osób, które cierpią na przewlekłą niewydolność serca. Przypisuje się to naturalnemu rozszerzeniu naczyń krwionośnych, gdy są one wystawione na działanie wysokiej temperatury.

Ponadto, w badaniu przeprowadzonym w 2011 roku zbadano związek między gorącą wodą a sztywnością tętnic, która występuje, gdy tętnice stają się mniej elastyczne. Sztywność tętnic jest głównym objawem miażdżycy, choroby układu krążenia prowadzącej do wysokiego ciśnienia krwi.

W tym samym badaniu stwierdzono, że osoby, które zanurzały dolne części nóg i stóp w ciepłej wodzie na okres do 30 minut, również były w stanie zmniejszyć sztywność tętnic. Uczestnicy, którzy nie brali udziału w hydroterapii nie zauważyli takich samych rezultatów.


Poprawa zdrowia stawów i mięśni

Opierając się na tej samej logice wspomnianej powyżej, zwiększony przepływ krwi jest wspólną korzyścią związaną z gorącymi prysznicami. Ten ulepszony przepływ krwi może pomóc ukoić zmęczone mięśnie i sztywne stawy. W 2017 roku w innym badaniu zbadano wpływ gorącej wody na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy: jedna grupa kontrolna otrzymująca typowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, jedna otrzymująca leczenie dodatkowo do terapii zimną wodą i jedna otrzymująca leczenie dodatkowo do terapii gorącą wodą.

Pod koniec tego 3-tygodniowego badania, obie grupy poddane działaniu wody zgłosiły niewielką poprawę funkcji kolana w porównaniu z grupą kontrolną.


Poprawa zdrowia mózgu

Inne badanie, przeprowadzone w 2018 roku, miało na celu zbadanie możliwego związku między terapią gorącą wodą a czynnikiem neurotroficznym pochodzącym z mózgu lub BDNF w skrócie. Białko w rdzeniu kręgowym i mózgu, BDNF ma ważne funkcje, które promują pamięć i uczenie się, utrzymują komórki nerwowe i promują przetrwanie komórek nerwowych.

Chociaż małe badanie obejmowało tylko 8 osób, wyniki faworyzowały terapię gorącą wodą. Odkryto to po tym, jak jedna grupa wzięła 20 minutową kąpiel w gorącej wodzie, podczas gdy druga grupa wzięła 20 minutową kąpiel w letniej wodzie. Grupa, która brała gorącą kąpiel miała znacznie wyższy poziom BDNF.


Lepszy sen

Większość z nas doświadczyła dobrego snu po wzięciu gorącego prysznica i jest za tym naukowe uzasadnienie. Instytucje medyczne takie jak National Heart, Lung and Blood Institute poszły nawet tak daleko, że zalecają branie gorącego prysznica przed snem jako sposób na lepszy sen. Logika za tym zaleceniem jest do zrobienia z podnoszenia następnie powoli zmniejsza temperaturę ciała, pozostawiając uczucie senności.


Łagodzenie objawów oddychania lub przeziębienia

Gorący prysznic od dawna jest naturalnym środkiem łagodzącym kaszel i objawy przeziębienia. Wynika to zarówno z ciepła wody, jak i wytwarzanej przez nią pary, które pomagają udrożnić drogi nosowe, rozluźnić flegmę i otworzyć drogi oddechowe. Kabina prysznicowa z parą wodną może dodatkowo wzmocnić to doświadczenie.


Pomoc w usuwaniu przebarwień

Gorące prysznice mogą nawet pomóc, jeśli cierpisz z powodu plam lub uporczywych skaz. Powodem tego jest również para wodna tworzona przez gorącą temperaturę wody, która otwiera pory skóry. Pozwala to na lepsze oczyszczenie porów, usuwając zarówno uwięziony olej, jak i zanieczyszczenia, które powodują wypryski.


Jakie są korzyści z zimnych i gorących pryszniców?

Zanim podkręcisz ciepło na swoim codziennym prysznicu, zdecydowanie warto rozważyć również korzyści płynące z zimnych pryszniców. W zależności od stanu zdrowia i okoliczności, zimny prysznic może być równie korzystny, jeśli nie bardziej.

Należy jednak pamiętać, że gorące i zimne prysznice nie mają być lekarstwem na wszelkie choroby i dolegliwości. Wiele badań wyjaśniających efekty gorących i zimnych pryszniców dotyczy terapii zanurzeniowej, która może, ale nie musi przekładać się na prysznice w zależności od metody.

Tak czy inaczej, warto spróbować zimnego lub gorącego prysznica. Jest to całkowicie bezpieczne, o ile nie osiągniesz ekstremalnej temperatury na obu końcach spektrum. Najlepszym rozwiązaniem jest zbadanie, jakie rezultaty chcesz uzyskać dzięki terapii wodnej i ustalenie, jaka konkretnie temperatura sprawdziła się u innych. Jeśli regularnie ćwiczysz lub uprawiasz sport, być może warto rozważyć także korzyści płynące z kąpieli w lodzie!


Rozwiń swoją grę pod prysznicem

Skoro znasz już fakty, dlaczego nie dodać mocy swojemu prysznicowi dzięki nowemu systemowi od Victoria Plum? Mamy szeroką gamę modeli pasujących do wszystkich łazienek i budżetów, od prostych zestawów pionowych do wyrafinowanych pryszniców cyfrowych. Kliknij na poniższy obrazek, aby rozpocząć przeglądanie.