Piątek, 24 maja 2024

Jak zamontować wannę

6 lipca 2021

Wanna jest często centralnym punktem łazienki - bez względu na to, czy rozkoszujesz się relaksującą kąpielą, czy też pracujesz nad rutynowymi czynnościami przed snem, nie ma wątpliwości, że wanna jest ważnym elementem Twojego stylu życia.

Po wybraniu idealnego elementu, który będzie pasował do kształtu i stylu Twojej łazienki, nadszedł czas, aby zacząć go dobrze wykorzystywać. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się jak krok po kroku zainstalować wannę.

PRZYGOTOWANIE

Przed instalacją wanny należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Jeśli planujesz samodzielnie wykonać instalację rurową, upewnij się, że znasz przepisy hydrauliczne obowiązujące w Twoim regionie i jesteś pewien swoich umiejętności, ponieważ może to być dość skomplikowany projekt.

Po podjęciu decyzji, gdzie zamierzasz zainstalować wannę, użyj elektronicznego detektora, aby upewnić się, że w ścianach, w których będziesz mocował armaturę, nie ma ukrytych rur lub przewodów. Wskazane jest również wybranie ścian, które mają kołki rozporowe (wewnętrzny szkielet podtrzymujący tynk), aby można było przymocować armaturę do mocnej podpory.

Podczas montażu wanny należy położyć ją na dywanie lub kocu, aby nie uległa zarysowaniu, oraz usunąć folię ochronną z miejsc, w których będą wykonywane prace, takich jak okolice odpływu i armatury, a także z boków, gdzie wanna będzie przylegać do ściany. Zawsze wcześniej należy zakręcić wodę w sieci wodociągowej.

wanna

MATERIAŁY

  • Wiertło i odpowiednie wiertło
  • Śrubokręt
  • Poziomica
  • Taśma miernicza
  • Młotek
  • Ołówek
  • Pistolet do klejenia i uszczelniacz silikonowy

Potrzebna będzie również dodatkowa para rąk do pomocy przy manewrowaniu wanną na miejsce.

UWAGA NA TEMAT LISTEW

Jeśli wanna nie jest dostarczana z uchwytami do mocowania do ściany, zaleca się zamocowanie listew do ściany w celu zapewnienia wsparcia. Potrzebne będą:

- Listwa drewniana (zazwyczaj około 2" szerokości, 1" grubości)

Utnij kawałek, który będzie mocowany poziomo do miejsca, w którym wanna styka się ze ścianą (około 2/3 szerokości wanny). Potrzebne będą również kawałki do zamocowania w pionie, aby oprzeć narożniki wanny o ścianę (przycięte na wymiar równy wysokości wanny).

JAK ZAMONTOWAĆ WANNĘ

1. Zamocuj nóżki i armaturę

Po odwróceniu wanny do góry nogami i ustawieniu jej na powierzchni ochronnej, aby uniknąć zarysowań, najpierw przygotuj stelaż nóg poprzez zamocowanie odpowiednich śrub i ceowników, a następnie przymocuj nóżki. Ustawić stelaż w jednej linii z dnem wanny i przykręcić go za pomocą dołączonych złączek. Powtórz ten proces dla obu zestawów nóżek.

Wyregulować nóżki, używając taśmy mierniczej, aby upewnić się, że wanna mierzy pożądaną wysokość od nóżek do krawędzi (zalecenia znajdują się w instrukcji producenta). Za pomocą poziomicy sprawdź, czy nóżki są ustawione poziomo.

Teraz nadszedł czas na zamontowanie armatury odpływowej i przelewowej, a także baterii i wężyków do baterii. Szczegółowe instrukcje znajdują się w oddzielnych wytycznych dotyczących produktu.

2. Zmierzyć i dopasować położenie wanny

Ustawić wannę w docelowym miejscu i upewnić się za pomocą poziomicy, że jest ona równa. W razie potrzeby wyregulować wysokość nóżek. Teraz należy również przymocować złączki odpływowe do syfonu, a kraniki do rur wejściowych, aby sprawdzić, czy nie trzeba dokonać jakichś korekt.

Po upewnieniu się, że wanna jest wypoziomowana, zaznaczamy miejsca, w których zostanie ona zamocowana do ścian i podłogi. Jeśli wanna jest wyposażona w armaturę ścienną, zaznacz ołówkiem miejsca, w których będzie ona mocowana do ścian. Podobnie postępujemy z armaturą podłogową.

Jeśli do podparcia ściany używamy listew drewnianych, zaznaczamy miejsce, w którym będziemy je mocować do ściany. Ogólnie rzecz biorąc, pozioma listwa powinna być zamocowana 2 mm poniżej ostatecznego punktu spoczynku, a pionowe podparcie powinno znajdować się 40 mm do wewnątrz od rogów wanny.

3. Przygotować ścianę pod armaturę

Przesuń wannę z drogi i użyj wiertarki, aby wykonać otwory w zaznaczonych miejscach. Wstawić niezbędne kołki ścienne lub podłogowe, upewniając się, że są równe z powierzchnią (w razie potrzeby użyć młotka).

Jeśli używasz listwy drewnianej, wyrównaj ją ze ścianą w zaznaczonym miejscu i użyj poziomicy, aby upewnić się, że jest równa. Wywierć otwory i zabezpiecz na miejscu, upewniając się, że używasz elementów odpowiednich do rodzaju ścian w Twojej łazience.

4. Zamocuj wannę

Ustaw wannę z powrotem w ostatecznej pozycji i wyrównaj ją z wykonanymi otworami lub na górze drewnianej łaty. Jeszcze raz należy sprawdzić, czy jest ona wypoziomowana.

Za pomocą śrubokręta zamocuj uchwyty ścienne i nóżki w otworach pilotażowych. Podłącz rurę odpływową do wylotu, a krany do instalacji hydraulicznej. Ponownie odkręć wodę i sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków.

5. Uszczelnienie wokół krawędzi

Po zakończeniu układania płytek wokół wanny, napełnij ją wodą i nanieś silikonową masę uszczelniającą wokół krawędzi, gdzie obręcz styka się ze ścianą. Pozostawić do wyschnięcia na zalecany czas (zwykle około sześciu godzin).

Upewnij się, że jesteś precyzyjny z hydrauliką, dokładny w swoich pomiarach i polegając na poziomicy, i możesz zainstalować wannę w swojej łazience.

Czytaj więcej na: https://moje-wnetrze.eu/