Piątek, 21 czerwca 2024

Jak zrobić własny wieszak na rośliny z makramy

21 czerwca 2022

Nadszedł czas na odrobinę sprytu z naszą stylistką Nicky. Pokaże Ci, jak zrobić własny wieszak na rośliny z makramy. To szybki, łatwy i stylowy sposób na dodanie zieleni do Twojej łazienki.

Po pierwsze, co to jest makramowy wieszak na rośliny, słyszę wasz krzyk! Otóż makrama to sztuka wiązania węzłów w celu stworzenia dekoracyjnych tkanin. Uważa się, że wywodzi się z Arabii, gdzie tkaniny makramowe (lub migramah, co oznacza "frędzle") były używane na koniach i wielbłądach do ochrony przed muchami. Od około XVII wieku sztuka ta rozpowszechniła się w świecie zachodnim, a szczyt jej popularności przypadł na epokę wiktoriańską. Największe zasługi dla popularyzacji makramy mieli marynarze, którzy spędzali długie godziny na morzu, tworząc najróżniejsze wzory i sprzedając je po powrocie na suchy ląd.

Dzięki zastosowaniu podstawowych węzłów jest to idealne zajęcie dla początkujących. Nawet jeśli nie próbowałeś tego wcześniej, powinieneś opanować je w ciągu kilku minut. Pokażę Ci więc, jak zrobić własny wieszak na rośliny z makramy.


Potrzebne rzeczy:

 • 10 metrów sznurka (my użyliśmy bawełnianego sznurka skręconego o średnicy 4 mm, ale nadaje się również sznurek jutowy lub tkaninowy)
 • Duży metalowy lub drewniany pierścień
 • Nożyczki
 • Taśma miernicza
 • Hak ścienny

Film krok po krokuJak zrobić własny wieszak na rośliny z makramy?

 1. Na początek potnij sznurek na 4 odcinki o długości 250 cm każdy. Zaklej końce sznurka taśmą maskującą, aby nie strzępił się podczas tworzenia doniczki.

![Przetnij sznurek na 4 części] (https://images.victoriaplum.com/uploads/a450dea0-635d-463b-b3f0-64aeffa94297.jpg?auto=format,compress&q=55 "Przetnij sznurek na 4 części")

 1. Teraz przeciągnij wszystkie 4 odcinki sznurka do połowy przez metalowy pierścień. Łatwiej jest zawiesić metalowy pierścień na haczyku, aby wykonać kilka następnych kroków.
 1. Zawiąż węzeł, aby zabezpieczyć sznurek na miejscu.
 1. Odmierz 30 cm w dół od węzła i połącz je w pary.
 1. W odległości 10 cm od węzłów zwiąż sąsiednie sznurki, tworząc w ten sposób siatkę. Powtórz ten proces, aby dodać więcej połączeń w celu zapewnienia większego wsparcia.
 1. Zwiąż wszystkie sznurki u dołu i przytnij je tak, aby były jednakowej długości. Możesz postrzępić końce, aby uzyskać efekt "boho".

Gratulacje, udało Ci się stworzyć swój własny makramowy wieszak na rośliny.

Teraz musisz tylko dodać do niego swoją ulubioną roślinę doniczkową. Pamiętaj, aby dbać o swoją roślinę i cieszyć się tym ciekawym sposobem na dodanie zieleni do domu.

Sprawdź poniższe pomysły na rośliny w łazience.Więcej pomysłów na rękodzieło do łazienki

Jeśli lubisz rękodzieło i chcesz stworzyć własne, niepowtarzalne akcesoria do łazienki, sprawdź nasze pomysły na łazienkę, gdzie znajdziesz mnóstwo wspaniałych wpisów, takich jak ten.