Piątek, 24 maja 2024

Psychologia koloru płytek: Jak kolor płytek wpływa na Twój nastrój (część 1/2)

6 sierpnia 2020

Wybór kolorów płytek do dekoracji jest zabawny i kreatywny. Po prostu, polecamy wybrać kolor płytek, który uwielbiasz. Oczywiście, będziesz chciał wybrać kolor płytki, który dobrze pasuje do Twojej przestrzeni, pasuje do reszty dekoracji i jest czymś, co będzie Ci się podobało patrząc na co dzień. Te parametry pomogą Ci zawęzić wybór. Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, jak konkretny kolor płytek sprawia, że czujesz.

Psychologia koloru to potężne narzędzie projektowania wnętrz, które uwzględnia różne emocje związane z danym kolorem. Kolory mogą mieć wpływ na to, jak się czujesz, myślisz i działasz, więc istotnym krokiem w wyborze właściwego koloru płytki jest rozważenie, jaki rodzaj atmosfery chcesz stworzyć w danej przestrzeni i jaki kolor najlepiej pomoże w osiągnięciu tej atmosfery.

Kolorowe koło

W fizyce kolor jest rozumiany jako odpowiedź naszych oczu i mózgu na długości fal światła odbitego od przedmiotów. Kiedy myślimy o kolorze, często myślimy o kole kolorów farb, które sprawia, że czerwony, żółty i niebieski są kolorami podstawowymi, z których pochodzą wszystkie inne kolory. Łącząc kolory podstawowe, tworzymy kolory wtórne - zielony, pomarańczowy i fioletowy (lub fioletowy). Kombinacje tych wszystkich kolorów tworzą kolory trzeciorzędne i uzupełniają koło kolorów: żółto-zielony, niebiesko-zielony, niebiesko-fioletowy, czerwono-fioletowy, czerwonopomarańczowy i żółto-pomarańczowy.

Zrozumienie poniższych podstaw koła kolorów może pomóc w użyciu koła kolorów w projektowaniu wnętrz: Kolory uzupełniające: Kolory, które siedzą bezpośrednio naprzeciwko siebie na kole kolorów (takie jak fioletowy i żółty lub pomarańczowy i niebieski), kolory uzupełniające zazwyczaj działają dobrze, jak również kolory akcentujące.

Triady: Triady to kolory, które tworzą trójkąt na kole kolorów, takie jak czerwony, niebieski i żółty lub fioletowy, zielony i pomarańczowy. Podczas gdy triady mogą pracować jako kolory akcentujące, muszą być zrównoważone, aby uniknąć przytłaczania przestrzeni.

Analogiczne kolory: Kolory analogowe to grupy trzech kolorów, które siedzą obok siebie na kole kolorów, takie jak czerwony, pomarańczowy i czerwonopomarańczowy.

Monochromatyczne kolory: Monochromatyczne schematy kolorystyczne obejmują tylko jeden kolor, ale mogą zawierać różne odcienie - na przykład od mięty do leśnej zieleni.

Chłodne i ciepłe kolory: Chłodne kolory to niebieski, zielony i fioletowy - kolory, które przypominają wodę lub trawę, a tym samym wywołują chłodne uczucie. Ciepłe kolory - czerwienie, pomarańcze, żółcienie i róż - przypominają nam o ogniu lub słońcu, wywołując uczucie ciepła. Użycie chłodnych lub ciepłych odcieni może pomóc stworzyć pewien nastrój w przestrzeni.

Noncolors: Noncolors to odcienie, które nie znajdują się na kole kolorów (takie jak biały, szary, czarny, beżowy i brązowy), ale są nadal ważne dla wystroju wnętrz.

Psychologia koloru płytek

Więc jaka jest psychologia kryjąca się za każdym kolorem płytek? Dowiedzmy się.

Czerwona płytka

Począwszy od tego, co jest prawdopodobnie najśmielszym kolorem na kole kolorów, czerwona płytka jest jednocześnie przywołaniem miłości, namiętności i pożądania oraz determinacji, władzy, energii, siły, niebezpieczeństwa i wojny. Pomyśl o czerwonej płytce jako o narzędziu do podnoszenia zmysłów, podnoszenia poziomu energii i wzbudzania podniecenia - rodzaju koloru, który tworzy niezapomniane pierwsze wrażenie i sprawia, że ludzie mówią.

Oczywiście, wybrany przez Ciebie odcień czerwieni również robi dużą różnicę:Jasnoczerwony: Miłość, namiętność, seksualność, wrażliwość i radość

Różowy: Miłość, romans i przyjaźń. Czerwono-brązowy: Upadek i zbiory

Ciemnoczerwony: Siła woli, wigor, odwaga, przywództwo i tęsknota za czerwoną płytką: Czerwona płytka może stanowić świetny akcent rozgrzewający "chłodne" pomieszczenie lub wywołać dramatyczne wrażenie w większych zastosowaniach lub w całym pomieszczeniu (pomyślmy o czerwonej płytce we wnęce lub łazience). Czerwona płytka może być również korzystna dla kuchni, ponieważ czerwona płytka zwiększa apetyt. W przypadku zastosowania do ściany z płytek, kolor czerwony może wizualnie zmienić proporcje długich i wąskich pomieszczeń.

Połączyć czerwoną płytkę z innymi kolorami, aby zmienić jej oddziaływanie. Na przykład, w połączeniu z delikatnymi szarościami i magentami, czerwień może sprawić, że przestrzeń będzie kobieca i przytulna. Tony ziemi w połączeniu z rustykalną czerwoną płytką dają wrażenie ciepła i naturalności. Ogólnie rzecz biorąc, fioletowo-czerwone czerwienie oddają spokój i intymność, a pomarańczowo-czerwone są energetyzujące. Różowy kolor stał się markowym kolorem na raka piersi, a różowa płytka podąża za nim jako modny sposób na dodanie elegancji i kobiecej siły do wystroju domu. Pastele, takie jak różowa płytka, tworzą pogodny i wyrafinowany styl, odważne odcienie tworzą boho i industrialny szyk, a oranżady, takie jak koralowa płytka, nadają żywy, prężny, a jednocześnie pocieszający klimat.

Płytka pomarańczowa

Jeśli twoja przestrzeń potrzebuje wybuchu energii, pomarańczowa płytka może być dla ciebie właściwym wyborem. Pomarańczowy przypomina tropiki, słońce, radość i emocje szczęście, entuzjazm, zachętę, fascynację, kreatywność, sukces, determinację, stymulację i atrakcyjność. Łączy w sobie ciepły i przyjazny aspekt żółci z podnieceniem czerwieni, z różnymi efektami w zależności od odcienia:

Jasno pomarańczowy: Przygoda i ciepło

Czerwono-pomarańczowy: Pragnienie działania, dominacji, przyjemności, pasji i pożądaniaCiemny pomarańczowy: Pewność siebie i ambicjaGold: Prestiż, mądrość, oświetlenie i bogactwoCzasem ludzie mają tendencję do kochania lub nienawidzenia koloru pomarańczowego, dyrektor wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone i specjalista ds. koloru Leatrice Eisemen wyjaśnia, że pomarańcz znajduje się na szczycie drabiny upodobań konsumentów - więc w przyszłych projektach możemy zobaczyć więcej pomarańczowych płytek.

Jak używać pomarańczowej płytki: Pomarańczowa płytka może być przytłaczająca, jeśli jest używana do dużych zastosowań, więc uważaj ją za kolor akcentujący lub do małych zastosowań, takich jak backsplash. Podobnie jak kolor czerwony, pomarańczowy pobudza apetyt, dzięki czemu jest doskonałym kolorem płytek do kuchni. Pomarańczowy jest również idealny do pomieszczeń, które wymagają dużo energii, takich jak sale ćwiczeń - a jako dodatkowy bonus, płytki ceramiczne są wodoodporne i antypoślizgowe (i pot)! Ogólnie rzecz biorąc, im jaśniejszy odcień pomarańczowy, tym mniej go potrzebujesz. Podobnie, jaśniejsze i bardziej stonowane pomarańcze - takie jak morelowy, brzoskwiniowy, terakotowy i zakurzony pomarańczowy - są idealne do większych zastosowań płytek lub pomieszczeń i bardziej relaksujących pomieszczeń, takich jak sypialnie. Należy pamiętać, że płytka w kolorze głębokiej pomarańczy, choć w ciągu dnia jest odważna, może czuć się ciepło i przytulnie wieczorem.

Rozważ wymieszanie jaskrawo pomarańczowej płytki, np. pomarańczowej z żółtymi i różowymi akcentami, aby wywołać energię i podniecenie, oraz morelowo-pomarańczowej płytki z głębokimi szarościami i brązami, aby stworzyć spokojniejszą atmosferę. Dachówkę pomarańczową należy połączyć ze złotem, brązem i czerwonymi akcentami lub inną dekoracją wnętrza, aby uzyskać uczucie zbiorów lub jesieni.

Żółta płytka

Kolor słońca, żółta płytka sprzyja energii, szczęściu, radości i intelektowi. Mówi się nawet, że kolor żółty pobudza komunikację i kreatywność oraz pobudza pamięć i układ nerwowy. Jednak wybór właściwego odcienia żółtego jest kluczowe, ponieważ tępy żółty może być bardziej de-energizing niż podnoszenie, a zbyt jasny żółty może być przytłaczająca: Dull żółty: Zazdrość, choroba, gnicie, i ostrożność (rzadko używane w wystroju wnętrz)

Jasnożółty: Radość, świeżość i intelekt

Jasnożółty: Optymizm

Głęboka żółć: Sophistykacja

Jak stosować żółtą dachówkę: Żółta dachówka idealnie nadaje się do łazienek, kuchni i jadalni. Ponieważ żółty stwarza iluzję światła, żółta dachówka jest również doskonałym wyborem do korytarzy i innych pomieszczeń bez okien - wystarczy poszukać mocnego, nasyconego żółtego odcienia. Duża różnorodność odcieni żółtej dachówki pozwala na dużą wszechstronność wzornictwa: Bladożółta dachówka daje poczucie przestronności.

Wyciszona żółta płytka służy jako kojący i spokojny neutralny.

Pocałowana w słońce żółta płytka dodaje ciepła słonecznego do Twojego domu.

Maślana żółta płytka dodaje przytulnego blasku. Wyciszona płytka złota i blada płytka ocher są ponadczasowymi i przystępnymi żółtymi odcieniami.

Ziemsko żółta płytka dobrze komponuje się z purpurowym i terakotowym kolorem, tworząc relaksującą atmosferę.

Złota płytka i miodowo-żółta płytka świetnie wyglądają w szafkach z naturalnego drewna, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę w kuchni.

Głęboka żółta płytka z szarymi akcentami tworzy wyrafinowaną przestrzeń.

Zielona Płytka

Kolor trawy, liści i innych naturalnych elementów, zielony jest również najbardziej spokojnym kolorem dla oka. Zielone emocje odnawiają się, wzrost, płodność, świeżość i harmonia; użycie zielonej płytki może dać poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, bezpieczeństwa i spokoju w przestrzeni.

Żółto-zielony: Joy and cheerinessAqua: Ochrona i uzdrawianie emocjonalne

Oliwkowa zieleń: Pokój

Ciemno zielony: AmbitionHow to zielona płytka: Zielona płytka to kolor, którego można używać w każdym pomieszczeniu w domu. Poznaj następujące pomysły na włączenie zielonej płytki do Twojego domu: Różne odcienie zielonej płytki mogą dodać kontrastu do monochromatycznej kolorystyki.

W połączeniu z odcieniami drewna, zielona płytka tworzy naturalną i organiczną estetykę.

Akcentująca jasnozielona płytka z szarością dla uzyskania nowoczesnej atmosfery.

Biała kolorystyka może korzystać z popsów płytki limonkowo - zielonej. Zmieszaj niebiesko-zieloną płytkę z szarymi i białymi, aby stworzyć relaksującą atmosferę.

Szmaragdowo zielona płytka tworzy dramatyczną i elegancką przestrzeń.

Wiecznie zielony, świerkowy i inne głębokie zielenie tworzą stonowany wygląd i wyciszony nastrój.

Dachówka w kolorze morskiej zieleni nadaje pomieszczeniu otwarty i przewiewny charakter.

Zielona płytka selera to popularny i wszechstronny wybór, wyglądający na ciepły i relaksujący w salonie, jasny i czysty w łazience, a jasny i przewiewny w kuchni.

Więcej w części drugiej