Piątek, 21 czerwca 2024

Jak zamontować brodzik

6 lipca 2021

Instalując nowy prysznic, zazwyczaj zastanawiamy się nad kształtem i stylem, który będzie nam najbardziej odpowiadał, gdy będziemy chcieli szybko się odświeżyć lub oddać się luksusowemu moczeniu. Nieczęsto jednak zastanawiamy się nad brodzikiem, który spoczywa pod naszymi stopami, wyłapując cały nadmiar wody i wiernie odprowadzając ją na zewnątrz.

Brodzik jest jednak niezbędnym elementem każdej kabiny prysznicowej i można go zainstalować samodzielnie, jeśli tylko posiada się zaawansowane umiejętności majsterkowania i odpowiednie materiały.

PRZYGOTOWANIE

Przed zainstalowaniem brodzika w łazience należy pamiętać o kilku rzeczach. Ważne jest, aby brodzik był całkowicie wodoszczelny i prawidłowo uszczelniony, w przeciwnym razie woda może wydostać się na zewnątrz i uszkodzić otaczające go elementy. Miejsce montażu musi być również stabilne i równe.

Wszystkie prace hydrauliczne powinny być zakończone przed instalacją, a rura odpływowa (która odprowadzi nadmiar wody z prysznica do instalacji wodno-kanalizacyjnej) musi być zamontowana w podłodze. W zależności od rozmiaru i stylu rury odpływowej, rodzaj brodzika, który trzeba zamontować w łazience, będzie się różnił.

Jeśli syfon (element łączący otwór prysznica z rurą odpływową) znajduje się na równi z podłogą, można zamontować brodzik bezpośrednio nad nim. Jeśli rura odpływowa jest zamontowana nad podłogą, brodzik będzie musiał być podniesiony i zamontowany nad nią.

Ważne jest, aby wcześniej zapoznać się z krokami dotyczącymi mocowania odpływu, ponieważ jeśli brodzik jest montowany do podłogi, może być konieczne utworzenie luku dostępowego, aby można było zamontować odpowiednią armaturę po ustawieniu brodzika.

Uwaga: Proces instalacji będzie się różnił w zależności od brodzika, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta i tym przewodnikiem.

woda

MATERIAŁY

  • Poziomica
  • Pistolet do klejenia

W przypadku instalacji bezpośrednio na podłodze:

  • Silikon
  • Zaprawa - albo słaba mieszanka cementowa, albo klej do płytek
  • Podkład (np. klej PVA)
  • Paca

W przypadku instalacji na podwyższeniu:

  • Śrubokręt
  • Taśma miernicza
  • Ołówek
  • Piła (w przypadku przycinania panelu przedniego)

MONTAŻ BRODZIKA

1. Przygotuj się do ustawienia brodzika

Usuń osłonę ochronną w okolicy otworu odpływowego oraz po bokach, gdzie brodzik będzie stykał się ze ścianą. Upewnij się, że do górnej części rury odpływowej przymocowana jest odpowiednia armatura i zabezpiecz ją wokół otworu w brodziku.

Jeśli instalujesz brodzik bezpośrednio na podłodze, ustaw go nad syfonem, aby upewnić się, że pasuje na miejsce. Obrysuj ołówkiem krawędź brodzika - to pomoże Ci ustalić, gdzie należy rozprowadzić zaprawę.

Jeśli montujesz podwyższoną tacę, włóż nóżki w odpowiednie miejsca, używając śrubokręta i dołączonych elementów. Przy pomocy poziomicy upewnij się, że są one równe i ustawione na wysokość podaną w instrukcji. Przymocuj klipsy do krawędzi, na której będzie zamontowany panel przedni. 2.

2. Umieszczanie tacy

Jeśli instalujesz tacę bezpośrednio na podłodze, rozprowadź równomiernie 1,5 cm warstwę zaprawy na obszarze, który zaznaczyłeś ołówkiem. Pokryj spód korytka cienką warstwą kleju i zamontuj je na miejscu. Pamiętaj, aby dokładnie dopasować otwór do odpływu. Sprawdź, czy brodzik spoczywa równomiernie, używając poziomicy.

Jeśli instalujesz brodzik podwyższony, ustaw go na miejscu i upewnij się, że pasuje do syfonu. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy brodzik jest równo osadzony - w razie potrzeby wyreguluj wysokość nóżek. Kiedy jesteś zadowolony z układu, nałóż uszczelniacz silikonowy lub klej na spód nóżek i przymocuj syfon do podłogi.

3. Ostatnie szlify

Jeśli w zestawie z brodzikiem znajdował się pasek uszczelniający ścianę, przymocuj go do brodzika po bokach w miejscu styku ze ścianą. Jeśli nie, użyj pistoletu do uszczelniania i nałóż cienką warstwę silikonu, aby stworzyć wodoszczelne uszczelnienie wzdłuż krawędzi brodzika.

Usuń resztę plastikowej osłony i zabezpiecz wylot odpadów do syfonu, zgodnie z wytycznymi producenta. To może być coś, co można po prostu dokręcić na miejsce od góry, lub może trzeba nawigować od dołu tacy w celu zabezpieczenia armatury.

Jeśli w łazience kładzione są płytki, krawędzie styku brodzika ze ścianami należy uszczelnić silikonem za pomocą pistoletu do uszczelniania. W przypadku brodzika podniesionego należy zmierzyć długość brodzika i w razie potrzeby przyciąć panel przedni na wymiar. Zamontuj go na miejscu, wciskając na klipsy panelu.

Uważnie czytając wytyczne producenta i planując zgodnie ze specyfikacją rury odpływowej, możesz przejść przez ten przewodnik i zainstalować brodzik w swojej łazience. Trzymaj poziomicę w pobliżu, zwracaj baczną uwagę na pomiary, a będziesz o krok bliżej do sukcesu w majsterkowaniu i do swojego nowego prysznica!