Wtorek, 28 marca 2023
Minęły już czasy wychodzenia z wanny na zimną, wyłożoną płytkami podłogę: elektryczne ogrzewanie podłogowe szybko staje się niezbędnym elementem wystroju każdej łazienki.
Nie ma potrzeby montowania nieporęcznych grzejników, które zajmowałyby cenną przestrzeń na ścianie i podłodze - możesz mieć swobodę projektowania i cieszyć się luksusem, jakim jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Czy można je zainstalować samodzielnie? Tak. Jednak podłączenie przewodów elektrycznych i testowanie zasilania musi być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, więc nadal istnieją pewne aspekty pracy, które mogą wymagać wezwania eksperta.
Skorzystaj z naszego przewodnika, aby obniżyć koszty pracy i wykonać instalację samodzielnie.
Oczyść swoje miejsce pracy, upewniając się, że jest wolne od bałaganu, aby zapewnić sobie przestrzeń do pracy. Dokładnie zmierz swój pokój, zwracając uwagę na konkretne wymiary miejsca, w którym zainstalujesz swój system.
Zwróć uwagę na to, jaki wpływ system grzewczy będzie miał na pomieszczenie - na przykład, czy system podniesie podłogi do akceptowalnego poziomu? Niektóre rodzaje podłóg muszą przestrzegać tolerancji cieplnych, dlatego należy pamiętać o grubości podkładu.
Podłoga powinna być płaska i równa, więc należy przeprowadzić kontrolę strukturalną i dać czas na ewentualne naprawy. Jeśli drewniana podłoga wymaga zagruntowania, zrób to przed rozpoczęciem instalacji, w przeciwnym razie ryzykujesz, że wilgoć z kleju do płytek zostanie wchłonięta.
W zależności od rodzaju systemu, jego wielkości i ilości prac przygotowawczych, montaż może trwać od dwóch do czterech dni. Należy jednak wziąć pod uwagę również umiejętności i wiedzę robotnika.
Jak zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe
1. Montaż maty
Maty są proste w montażu: należy je przyciąć na wymiar, przymocować do izolacji, a następnie położyć na nich płytki lub wykładzinę podłogową.
2. Oceń pomieszczenie
Zamontuj system w miejscach, które są najczęściej używane - tj. przed toaletą, umywalką i wanną. Unikaj instalacji w miejscach ukrytych, np. za szafkami itp.
3. Umieść izolację
Upewnij się, że izolacja jest umieszczona w kablach lub matach, aby zagwarantować ciepło. Nie zapomnij również o obłożeniu ścian izolacją brzegową.
4. Podłoga i płytki
Teraz, gdy system jest już w pełni zainstalowany, ułóż na nim podłogę lub płytki.
5. Przygotowanie instalacji elektrycznej
Ostateczne połączenia powinny być wykonane przez w pełni wykwalifikowanego specjalistę.
Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego mogą być instalowane przez doświadczonych majsterkowiczów, przy minimalnej pomocy wykwalifikowanego fachowca. Kluczem do sukcesu jest zawsze wcześniejsze przygotowanie.
Po zainstalowaniu możesz czerpać z tego korzyści! Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia niezrównany komfort, ale również pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię.
Ponieważ ogrzewanie podłogowe pracuje w niższej temperaturze niż standardowe grzejniki, koszty ogrzewania są niższe, a oszczędności w zużyciu energii mogą wynieść nawet 10%.
Dla rodzin, ogrzewanie podłogowe zapewnia także bezpieczne środowisko - nie ma tu gorących powierzchni na niskim poziomie, nie ma też konieczności konserwacji. To opłacalna inwestycja dla wielu właścicieli domów!