Piątek, 21 czerwca 2024

Jak zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe

6 lipca 2021

Minęły już czasy wychodzenia z wanny na zimną, wyłożoną płytkami podłogę: elektryczne ogrzewanie podłogowe szybko staje się niezbędnym elementem wystroju każdej łazienki.

Nie ma potrzeby montowania nieporęcznych grzejników, które zajmowałyby cenną przestrzeń na ścianie i podłodze - możesz mieć swobodę projektowania i cieszyć się luksusem, jakim jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Czy można je zainstalować samodzielnie? Tak. Jednak podłączenie przewodów elektrycznych i testowanie zasilania musi być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, więc nadal istnieją pewne aspekty pracy, które mogą wymagać wezwania eksperta.

Skorzystaj z naszego przewodnika, aby obniżyć koszty pracy i wykonać instalację samodzielnie.

PRZYGOTOWANIE

Oczyść swoje miejsce pracy, upewniając się, że jest wolne od bałaganu, aby zapewnić sobie przestrzeń do pracy. Dokładnie zmierz swój pokój, zwracając uwagę na konkretne wymiary miejsca, w którym zainstalujesz swój system.

Zwróć uwagę na to, jaki wpływ system grzewczy będzie miał na pomieszczenie - na przykład, czy system podniesie podłogi do akceptowalnego poziomu? Niektóre rodzaje podłóg muszą przestrzegać tolerancji cieplnych, dlatego należy pamiętać o grubości podkładu.

Podłoga powinna być płaska i równa, więc należy przeprowadzić kontrolę strukturalną i dać czas na ewentualne naprawy. Jeśli drewniana podłoga wymaga zagruntowania, zrób to przed rozpoczęciem instalacji, w przeciwnym razie ryzykujesz, że wilgoć z kleju do płytek zostanie wchłonięta.

ogrzewanie

MATERIAŁY

  • Taśma miernicza
  • Szczotka do zamiatania
  • Podkład do drewna (opcjonalnie)
  • Śruby i śrubokręt (jeśli są potrzebne do zamocowania desek podłogowych)

JAK DŁUGO POTRWA PROCES INSTALACJI?

W zależności od rodzaju systemu, jego wielkości i ilości prac przygotowawczych, montaż może trwać od dwóch do czterech dni. Należy jednak wziąć pod uwagę również umiejętności i wiedzę robotnika.

Jak zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe

1. Montaż maty
Maty są proste w montażu: należy je przyciąć na wymiar, przymocować do izolacji, a następnie położyć na nich płytki lub wykładzinę podłogową.

2. Oceń pomieszczenie
Zamontuj system w miejscach, które są najczęściej używane - tj. przed toaletą, umywalką i wanną. Unikaj instalacji w miejscach ukrytych, np. za szafkami itp.

3. Umieść izolację
Upewnij się, że izolacja jest umieszczona w kablach lub matach, aby zagwarantować ciepło. Nie zapomnij również o obłożeniu ścian izolacją brzegową.

4. Podłoga i płytki
Teraz, gdy system jest już w pełni zainstalowany, ułóż na nim podłogę lub płytki.

5. Przygotowanie instalacji elektrycznej
Ostateczne połączenia powinny być wykonane przez w pełni wykwalifikowanego specjalistę.

 

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego mogą być instalowane przez doświadczonych majsterkowiczów, przy minimalnej pomocy wykwalifikowanego fachowca. Kluczem do sukcesu jest zawsze wcześniejsze przygotowanie.

Po zainstalowaniu możesz czerpać z tego korzyści! Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia niezrównany komfort, ale również pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Ponieważ ogrzewanie podłogowe pracuje w niższej temperaturze niż standardowe grzejniki, koszty ogrzewania są niższe, a oszczędności w zużyciu energii mogą wynieść nawet 10%.

Dla rodzin, ogrzewanie podłogowe zapewnia także bezpieczne środowisko - nie ma tu gorących powierzchni na niskim poziomie, nie ma też konieczności konserwacji. To opłacalna inwestycja dla wielu właścicieli domów!