Wtorek, 28 marca 2023

Jak dopasować prysznic i wannę do łazienki

6 lipca 2021

JAK ZMIEŚCIĆ PRYSZNIC I WANNĘ W ŁAZIENCE

Zamontowanie w łazience pełnowymiarowej wanny i prysznica nie jest luksusem, który może zapewnić tylko duża łazienka. Istnieje wiele innowacyjnych sposobów, aby umieścić obie funkcje w małej łazience.

Dzięki dokładnemu przemyśleniu wybranych modeli i umiejętnemu ich rozmieszczeniu, możesz na zawsze zrezygnować z łączonego prysznica i wanny.

PRZESTRZEGAJ PRZEPISÓW

Planując umieszczenie prysznica i wanny w aranżacji łazienki, pamiętaj, że musisz przestrzegać przepisów budowlanych. Twoje elementy muszą mieć określoną ilość miejsca wokół siebie, aby łazienka była bezpieczna.

Przepisy mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania i wieku domu, dlatego ważne jest, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian skonsultować się z władzami lokalnymi.

Jednakże, jako ogólna wytyczna, powinno być:

  • 28 cali wokół najdłuższego boku wanny
  • 24 cale przed toaletą
  • 21 cali przed umywalką
  • 24 cale na prześwit drzwi prysznicowych
  • 30x30 cali przestrzeni podłogowej pod prysznicem.

Należy pamiętać, że standardowa kartka papieru A4 ma 11,7 cala długości, więc choć te specyfikacje mogą brzmieć jak dużo, w praktyce są osiągalne.

Przed zakupem armatury należy upewnić się, że wybrany układ będzie spełniał odpowiednie przepisy. Pomogą Ci w tym nasi projektanci, którzy udzielą Ci bezpłatnej porady na temat możliwości umieszczenia wanny i prysznica w Twojej łazience.

łazienka

DOPASOWAĆ WSZYSTKO DO SIEBIE: PRECYZYJNE ROZMIESZCZENIE

Nawet jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca, złe rozmieszczenie wanny i prysznica może spowodować, że łazienka będzie przepełniona. Nie jest to coś, co chciałbyś mieć w swojej codziennej rutynie.

Na szczęście istnieją innowacyjne sposoby na to, jak rozmieścić wannę i prysznic, aby bez trudu zmieściły się we wnętrzu:

Armatura wisząca:

Możesz uniknąć zagraconego wyglądu i zwiększyć powierzchnię podłogi, wybierając armaturę wiszącą, taką jak toaleta lub umywalka.

Połącz w pary toaletę i umywalkę:

Utrzymanie toalety i umywalki na tej samej ścianie pozostawi więcej miejsca na wannę i prysznic.

Wykorzystaj małą ścianę:

Wykorzystaj krótkie ściany w swojej łazience, umieszczając prysznic przy jednej z nich, co pozwoli uzyskać więcej miejsca na wannę przy dłuższej ścianie.

Drzwi otwierane na zewnątrz:

Jeśli jeszcze nie ma, rozważ zmianę drzwi do łazienki tak, aby uchylały się na zewnątrz. Zyskasz więcej miejsca.

Wybierz sprytnie: Kompaktowe wanny i prysznice

Po ustaleniu, że wszystko się zmieści i nie naruszy przepisów budowlanych, nadszedł czas na przyjemną część - wybór wanny i prysznica.

To powinno być proste; istnieje wiele stylów, które zostały zaprojektowane tak, aby zmieścić się w małych przestrzeniach.

Wanny oszczędzające miejsce:

Są tak zaprojektowane, aby zmieściły się w łazience:

Wanna narożna:

Zakrzywione z jednej strony, aby umożliwić bardziej otwartą podłogę, wanny narożne mogą nadać łazience stylowy wygląd i przestronność.

Wanna prosta:

Wiele prostych wanien zmieści się równo ze ścianą w narożniku, pozwalając na maksymalizację układu.

Prysznice oszczędzające miejsce:

Idealne do wkomponowania w niemal każdą wielkość łazienki:

Prysznic kwadrantowy:

Łatwy do umieszczenia w narożniku, prysznic kwad rantowy ma przyjazny dla przestrzeni zakrzywiony narożnik. Wybierz drzwi przesuwne, aby zyskać jeszcze więcej miejsca i ułatwić sobie nawigację po łazience.

Prysznic typu Bifold:

Dzięki składanym do środka drzwiom, prysznice typu bifold pomagają zmaksymalizować przestrzeń.

 

WYKOŃCZENIE: WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PROJEKTOWANIA

Proste detale mogą zrobić wielką różnicę, jeśli chcesz umieścić w swojej aranżacji zarówno pełnowymiarową wannę, jak i prysznic.

Bez względu na to, czy Twoja łazienka jest nowoczesna, tradycyjna, czy gdzieś pomiędzy, upewnij się, że wanna i prysznic mają ten sam motyw przewodni, nawet jeśli próbujesz zaoszczędzić miejsce. To zniweczy resztę Twoich wyborów stylistycznych.

Jeśli masz mnóstwo wyposażenia w swojej łazience, upewnij się, że pokój nie zacznie wyglądać na przepełniony, teraz przestrzeń jest być może bardziej ograniczona. Rozważ wybór jasnych odcieni płytek podłogowych i ściennych, lub, jeśli chcesz włączyć ciemne elementy, skontrastuj je z jasnymi meblami łazienkowymi lub bladą ścianą cechową, aby zrównoważyć swój schemat.

Jak widzisz, możliwe jest zmieszczenie pełnowymiarowej wanny i prysznica w Twojej łazience. Wystarczy zachować szczególną ostrożność podczas planowania układu i mądrze dobrać armaturę, a i ty będziesz mógł rozkoszować się luksusem oddzielnej wanny i prysznica.